Juliusz KOSSAK

AMAZONKA NA BIAŁYM KONIU Z PINCZEREM – PORTRET MARIANNY Z DROHOJOWSKICH KS. WORONIECKIEJ, 1876

Akwarela na szkicu ołówkowym, papier;
31,8 x 26 cm
Sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1876 | w Kernasówce Stan zachowania: ślady po wodzie w prawym górnym narożniku i przy dolnej krawędzi.

Maria hr. Drohojowska herbu Korczak (1857-1939) poślubiła w styczniu 1876 roku ks. Mieczysława Woronieckiego h. Korybut (1848-1908). Nawet w starszym wieku, co podkreślali pamiętnikarze, odznaczała się wdziękiem i urodą. Spośród ich dzieci należy wspomnieć o o. Jacku (Adamie) Woronieckim (1878-1949) – filozofie i teologu, rektorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kiernasówka (Kirnasówka) to majątek w powiecie bracławskim na drodze z Tulczyna do Bałty. W latach, kiedy powstał prezentowany portret należała do Seweryna Drohojowskiego i Antoniny z Sobańskich, rodziców Marii.