Leon WYCZÓŁKOWSKI

WIDOK Z UKRAINY, 1912 r.

Olej, płótno; 43 x 63,5 cm
Sygn. p. d.: 1912 | P n K Michalskiej | LWyczół 24/12

Na odwrocie nalepka papierowa: “TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH w KRAKOWIE | r. 1937 Nr 910/154/ | Autor Leon Wyczółkowski | Adres Własność Dra Kleczkowskiego |
Dzieło Widok z Ukrainy | Wykonanie olej”
Na krośnie trzy stemple (jeden na prawej listwie i dwa na górnej przekreślone ołówkiem): R. ALEKSANDROWICZ | SKŁAD PAPIERU | w KRAKOWIE, ul. Basztowa 12; pieczątka w ramce: “K. MICHALSKI | SKLEP KWIATÓW | KRAKÓW, Szewska 20” oraz napis ołówkiem: Widok z Ukrainy

Bibliografia:
Leon Wyczółkowski 1852-1936. Wystawa pośmiertna, Czerwiec 1937.
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków 1937, s. 24, poz. kat. 154

Prezentowany obraz znajdował się w zbiorach Adama Kleczkowskiego (1883-1949) – germanisty, profesora Uniwersytetu poznańskiego (1919-33), a od roku 1933 Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni przyjaciel Wyczółkowskiego, miłośnik sztuki, spisywał swoje rozmowy prowadzone z artystą. Jego notaty liczące ponad 200 stron maszynopisu stały się ważnym źródłem wiedzy o życiu i twórczości Wyczółkowskiego.