Tadeusz MAKOWSKI

MAŁY KRÓLIK, 1931 r.

Olej, płótno 16,5 x 21,5 cm
Obraz nie sygnowany. Na odwrocie napis czarnym atramentem: obraz T. Makowski – p.t. Zając (Le Lapin) 1931 jest reprodukowany | w katalogu Tadé Makowski par Louis Léon Martin- Paris 1935. | Katalog ten znajduje się w Bibliotece P.A.N. Instytut Sztuki, str.II. 21. 893.

Tadeusz Makowski studiował w Krakowie na UJ oraz na Akademii Sztuk Pięknych (1903-08 u J. Unierzyskiego, J. Stanisławskiegoi J. Mehoffera). Wyjeżdżał potem do Włoch (1907, 1908), krótko do Monachium (na przełomie 1908/09), skąd udał się do Paryża. W stolicy Francji osiadł na stałe. Wakacje spędzał w różnych regionach Francji, m.in. w Doëlan w Bretanii u W. Ślewińskiego. W Paryżu obracał się w kręgach awangardowych malarzy “kubistów z Montparnasse`u”, m.in. H. Le Fauconniera, F. Légera, A. Archipenki, P. Mondriana. Makowski malował pejzaże, martwe natury, zwłaszcza interesowały go portrety i zabawy dzieci. Zajmował się także litografią i drzeworytami. Styl jego malarstwa ukształtował się w kręgu współczesnego kubizmu francuskiego, widoczna jest w nim fascynacja obrazami P. Breughla, Rembrandta van Rijn.
Prezentowany obraz, pod tytułem Le Lapin (Królik, choć wydaje się, że przedstawione zwierzątko to raczej zajączek) jest reprodukowany w katalogu pośmiertnym artysty: Louis Léon Martin, Tadé Makowski 1882-1932, Paris 1935, s. 19. Artystę łączyła przyjaźń z krytykiem i jego rodziną, przyjaźń datująca się od 1928r.