Jacek MALCZEWSKI

WSKRZESZENIE CÓRKI JAIRA, 1891

Sepia, piórko, lawowanie, gwasz, papier; 16,5 x 26 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.g.: JMalczewski 1891

Na odwrocie: papierowa nalepka, maszynopis wypełniony piórem: Autor: Jacek Malczewski / Tytuł: „Wskrzeszenie Łazarza” / Rodzaj i rok: sepia (szkic) 1891 r. / Rozmiar: 26×16 / Obraz ten został zakupiony u mnie przez p. mgr Mariana Mikułę / Kraków, dnia 12 stycznia 1940 / podpis, stempel: Kupno Sprzedaż Obrazów, Dywanów, Mebli / Kraków Floriańska 8, / wł. Józef Brachel; nalepka z Przedsiębiorstwa Państwowego Desa, Antyki i Dzieła Sztuki z lat 70. XX w.

Pochodzenie Nabyty w 1940 r. w krakowskim salonie sztuki Józefa Brachla.

Rysunek przedstawia scenę z perykopy w 5 rozdziale Ewangelii wg św. Marka (35-43): I nie pozwolił nikomu iść z sobą, z wyjątkiem Piotra, Jakuba, i Jana, brata Jakuba. I przyszli do domu przełożonego synagogi, gdzie ujrzał zamieszanie i płaczących i wielce zawodzących. A wszedłszy, rzekł im: Czemu czynicie zgiełk i płaczecie? Dziecię nie umarło ale śpi.