Tadeusz ROMANOWSKI

1,884.39

KOMPOZYCJA II

Olej, płótno; 65 x 80,5 cm
Sygnowany na odwrocie: Tadeusz Romanowski / (…) / 66 x 80 / Kompozycja II; fragment nalepki wystawowej

Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie (1948-1953), uzyskując dyplom pod kierunkiem Jana Cybisa. Równolegle w latach 1951-1955 podjął studia w zakresie konserwacji, również zakończone dyplomem pod kierunkiem Bohdana Marconiego. W latach 1948-1949 przebywał w Paryżu, gdzie studiował w pracowni Fernanda Légera. Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym (m. in. kościoły w Wierzbnie, Jeleniej Górze, Świdnicy). Najważniejsze prace konserwatorskie, które przeprowadził bądź którymi kierował to: konserwacja fresków w Pałacu w Wilanowie, Zamku w Oporowie, gmachu Ossolineum we Wrocławiu, Kamienicy Książąt Mazowieckich w Warszawie oraz fresków w prawosławnym Soborze Metropolitalnym pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Miał wystawy indywidualne w Muzeum w Lublinie (1957), Galerii MDM w Warszawie (1964), Pałacu Sztuki w Krakowie (1967) i in.