363. Aleksander KRAWCZYK

1,400.00

DAMA Z LORGNON

Olej, płótno; 126 x 85 cm
Sygnowany p.d.: A. Krawczyk
Stan: prowizoryczna naprawa płótna

Cena wywoławcza 1200

Estymacja 2500 – 3000

Aleksander KRAWCZYK
1882 Podlesie – 1949 Łowicz
Malarz i nauczyciel. kształcił się w Szkole Rysunkowej W. Gersona w Warszawie (1900-1905). Naukę kontynuował w krakowskiej ASP u Teodora Axentowicza (1908-1911), w Akademii Francuskiej w Rzymie (1911-1912), studiował w Paryżu (1912/1913), wiele podróżował. Po powrocie do kraju w 1918 r. osiadł w Warszawie, skąd po roku przeniósł się do Łowicza. Uczył rysunku w Gimnazjum i Liceum im. ks. J. Poniatowskiego w Łowiczu (1919-1939), podczas II wojny prowadził nauczanie w szkołach powszechnych, po wojnie do 1947 r. był nauczycielem w gimnazjach i liceach. Od 1930 roku był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie miał kilka wystaw. Malował obrazy olejne i akwarele: pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, obrazy religijne, realizował zamówienia publiczne dla władz, wojska, szkół. W kolekcji łowickiego muzeum znajduje się kilkanaście obrazów jego autorstwa, m.in. widoki Łowicza i Arkadii, portrety (w tym rodzinne).