125. Jan WODYŃSKI

2,800.00

KOMPOZYCJA

Olej, płótno; 50 x 44,5 cm

Sygnowany p.d.: Wodyński

Jan WODYŃSKI

1903 Jasło – 1988 Warszawa

Uczeń Wojciecha Weissa i Felicjana Kowarskiego w krakowskiej i warszawskiej ASP – był jednym z wybitnych przedstawicieli polskiego koloryzmu. Od 1931 należał do grupy Rytm; od 1933 do ugrupowania Pryzmat. Już wówczas wiele wystawiał, m.in. miał dwie wystawy indywidualne w warszawskim IPS. W 1939 r. przebywał na stypendium we Francji. Po wojnie był profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Toruniu, w latach 1947-1953 profesorem PWSSP w Sopocie, a od 1963 ASP w Warszawie. Swoje obrazy – pejzaże, martwe natury, portrety, kompozycje figuralne – prezentował na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Obok malarstwa sztalugowego zajmował się polichromią, projektował mozaiki i sgraffita.

Cena wywoławcza 2500

Estymacja 3500 – 4000

Aukcja 221, 01.04.2023