Gustav Adolf CLOSS

3,600.00

KAPITAN GWARDII

Akwarela, papier; 17,5 x 14,5 cm

Sygnowany l.d.: G. Closs

Na odwrocie piórem: Capitan der Garde / Leuter Louis d. XIV / Aquarell v. meinem (…:) Gust. Closs Maler

Gustav Adolf CLOSS

1864 Stuttgart – 1938 Berlin

Niemiecki malarz, ilustrator, heraldyk i entomolog. Syn drzeworytnika Adolfa (1840–1894), bratanek pejzażysty Gustava Paulas. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe u Ernsta Schurtha. Po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i został uczniem Wilhelma von Dieza. Tam zaczął dostarczać ilustracje do lokalnych czasopism. Po opuszczeniu Akademii w 1891 roku wrócił do Stuttgartu, gdzie dwadzieścia lat ilustrował popularne czasopismo satyryczne Fliegende Blätter. W 1898 roku otrzymał nagrodę za projekty kart kolekcjonerskich od firmy czekoladowej Stollwerck. Pomimo tego, że większość jego dochodów zapewniała praca ilustracyjna, uważał się przede wszystkim za malarza. Do jego głównych dzieł należały malowidła ścienne na zamku Schöckingen w Ditzingen i zamku Rapperswil. Pracował również na zamku Hellenstein. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł była scena z życia Rolanda, stworzona na zlecenie cesarza Wilhelma II. Stworzył także kilka obrazów dla króla Rumunii Karola I i zaprojektował witraże.