Michał BORUCIŃSKI

2,889.40

DZIEWCZYNA W CZERWONEJ CHUŚCIE

Olej, tektura; 39 x 30 cm

Sygnowany p.g.; M. Boruciński

Michał BORUCIŃSKI

1885 – 1976

Studiował w SSP w Warszawie u K. Stabrowskiego i K. Krzyżanowskiego (ukończył ją w 1909 r.), a następnie w Paryżu, Rzymie i Florencji (do 1914 r.). Malował portrety, pejzaże i martwe natury, w tym kwiaty, a także w okresie międzywojennym obrazy o tematyce historycznej. Jego malarstwo cechował realizm i dekoracyjność. Zajmował się też rysunkiem, ilustracją książkową, plakatem i witrażem. Przed II wojną światową wystawiał m.in. w warszawskim TZSP, Instytucie Propagandy Sztuki oraz za granicą, np. na Salonie Jesiennym w Paryżu w 1911 r., po wojnie m.in. na Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Warszawie. W latach 1950-1961 był wykładowcą warszawskiej ASP (od 1956 r. profesorem). W Muzeum Regionalnym w Siedlcach jego twórczości poświęcona jest stała ekspozycja.