Henryk PLICH

1,884.39

DOLINA JAWORZYNKI

Olej, pilśnia; 61 x 72 cm

Sygnowany p.d.; H. Plich

Na odwrocie nalepka wystawowa z opisem pracy

Henryk PLICH

1904 Łódź – 1986

W uczelni krakowskiej studiował z przerwami w latach 1924-1932, na pierwszym roku był uczniem Wł. Jarockiego, na drugim i trzecim Wojciecha Weissa, na czwartym Teodora Axentowicza i w tym również czasie wyjeżdżał na pejzaże z Felicjanem Kowarskim i Stanisławem Kamockim. Po studiach pracował jako rysownik – kreślarz w łódzkiej P.A.S.T. Nieustannie tworzył, co obok pracy zawodowej, było dodatkowym źródłem utrzymania. Lata okupacji pracował w łódzkich żakardach jako projektant tkanin. Po wojnie był wykładowcą rysunku i malarstwa w Studium Nauczycielskim i dekoratorem miasta Łodzi.
Wykonał witraż w hallu P.R.N. m-Łodzi oraz zaprojektował buławę marszałka Roli-Żymierskiego. Projektował dekoracje okolicznościowe, wystroje wnętrz teatrów, filharmonii, hoteli, kin, aptek i pełnił nad ich wykonaniem nadzór artystyczny. Zaprojektował wystawę ogrodniczą w Poznaniu, którą Wydział Plantacji P.R.N. m. Łodzi nagrodził złotym medalem. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.