3,800.00 zł
JESIEŃ W KAZIMIERZU – WIDOK Z GÓRY NA FARĘ, 1973
Olej, płótno; 73 x 60 cm
Sygnowany p.d.: Kmita; na odwrocie: F. Kmita / 1973 / Jesień w Kazimierzu
Cena wywoławcza 3000
Estymacja 4000 – 4500
Aukcja 214, 30.07.2022
Franciszek KMITA
1926 – 2013
Studiował w latach 1947-53 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwo u Jana Sokołowskiego, Eugeniusza Arcta i Michała Byliny, grafikę u Andrzeja Rudzińskiego. Jeszcze jako student, w 1951 zdobył II nagrodę na wystawie malarstwa towarzyszącej Festiwalowi Młodzieży i Studentów w Berlinie. Po studiach, w 1954 osiadł na stałe w Kazimierzu nad Wisłą. Z czasem stał się znaną i cenioną osobistością. Reprezentował realizm, rozświetlony i migotliwy na wzór postimpresjonizmu, nieco stylizowany, nieobojętny też na tradycję malarstwa uczniów Tadeusza Pruszkowskiego.