Franciszek KMITA

3,140.65

PROCESJA NA RYNKU W KAZIMIERZU, 1965

Olej, płótno; 65 x 60 cm

Sygnowany l.d.: Kmita; na odwrocie: 1965 / F. Kmita

Franciszek KMITA

1926 – 2013

Studiował w latach 1947-53 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwo u Jana Sokołowskiego, Eugeniusza Arcta i Michała Byliny, grafikę u Andrzeja Rudzińskiego. Jeszcze jako student, w 1951 zdobył II nagrodę na wystawie malarstwa towarzyszącej Festiwalowi Młodzieży i Studentów w Berlinie. Po studiach, w 1954 osiadł na stałe w Kazimierzu nad Wisłą. Z czasem stał się znaną i cenioną osobistością. Reprezentował realizm, rozświetlony i migotliwy na wzór postimpresjonizmu, nieco stylizowany, nieobojętny też na tradycję malarstwa uczniów Tadeusza Pruszkowskiego.