Józef CHARYTON

3,953.43

KWIATY I OWOCE, ok. 1960

Olej, płótno; 45 x 54 cm

Sygnowany p.d.: J (…)

Józef CHARYTON

1912 Krupice – 1975 Białystok

Ukończył ASP w Krakowie w 1931. Związany był z północno-wschodnimi terenami Polski. W 1938 odnawiał kryptę w kościele parafialnym w Wołczynie k. Brześcia Litewskiego w związku z pochówkiem tam Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pod wrażeniem eksterminacji Żydów tworzył obrazy i cykle akwarel i rysunków poświęconych temu tematowi. Wiele jego prac o tematyce żydowskiej znajduje się w kolekcji Muzeum w Tykocinie.