Eugeniusz NIECZUJA-URBAŃSKI

8,648.13

PORTRET MĘŻCZYZNY Z KWIATEM W BUTONIERCE

Olej, płótno; 84,5 x 57,5 cm

Sygnowany p.d.: E.Nieczuja-Urbański / 1916

Eugeniusz NIECZUJA-URBAŃSKI

1877 – 1955

Autor portretów kobiecych przedstawianych na ornamentalnie traktowanym tle witraży lub wzorzystych tkanin, często z motywem pawich piór. W jego obrazach widać wpływy sztuki secesji, a także inspiracje malarstwem E. Okunia. Prace artysty przechowywane są m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. W okresie międzywojennym obrazy artysty zyskały popularność dzięki reprodukcjom na pocztówkach krakowskiego Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich.