064. Max HANEMANN

6,000.00

NA BLISKIM WSCHODZIE

Olej, tektura; 35,5 x 26 cm

Sygnowany p.d.: M. Haneman

Cena wywoławcza 6000

Estymacja 8000 – 10000

Max HANEMANN

1882 Łódź – 1944

Uczeń Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza w ASP w Krakowie (1907-8, 1911-13, 1919-20) oraz student warszawskiej SSP od 1916. Mieszkał w Zakopanem. W 1925 roku odbył podróż na Bliski Wschód – do Palestyny i Egiptu, z której przywiózł liczne pejzaże. Malował widoki tatrzańskie, sceny rodzajowe i portrety. Wysiedlony przez Niemców z Zakopanego powrócił do rodzinnej Łodzi, gdzie najprawdopodobniej zginął. Należał do Stowarzyszenia Artystów Podhalańskich. Wystawiał prace w Zachęcie w Warszawie, w TPSP w Krakowie, we Lwowie, Łodzi i Zakopanem oraz Budapeszcie. Obrazy znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w zbiorach prywatnych.