045. Jerzy FEDKOWICZ

29,000.00

DWIE KOBIETY W OGRODZIE

Olej, płótno; 147 x 109 cm

Stan: włosowate pęknięcie płótna p.śr. dł. 10 cm, dwa niewielkie przetarcia p.d., które nie rzutują na wartość dzieła

Jerzy FEDKOWICZ

1891 Stefanówka – 1959 Kraków

Malarz i pedagog. Studia malarskie rozpoczął w Moskwie i Petersburgu, a w latach 1915 – 1921 kontynuował je w pracowni W. Weissa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1918 r. pokazywał swoje prace na wystawach; w latach 1919 – 1922 trzykrotnie wystawiał z awangardową grupą Formistów. Od 1921 do 1923 r. przebywał na stypendium w Paryżu, po powrocie pracował jako nauczyciel rysunków w Krakowie. Po II wojnie światowej został profesorem malarstwa w krakowskiej ASP. Malarstwo Fedkowicza ulegało początkowo różnym wpływom i przemianom – od szkoły W. Weissa, poprzez kontakty z formistami. W dojrzałej fazie twórczości zasadniczą wartością stał się dla artysty kolor.

Cena wywoławcza 29000

Estymacja 36000 – 40000

Aukcja 196, 10.10.2020