015. Włodzimierz RUTKOWSKI

2,500.00

SANIE

Olej, płótno; 60 x 70 cm

Sygnowany p.d.; W. Rutkowski

Włodzimierz RUTKOWSKI

1915 Warszawa – 1992 Warszawa

Duże uzdolnienia rysunkowe w dziecku rozbudził jego wujek artysta malarz Aleksander Wołowski, a następnie nauczyciel rysunku w liceum krzemienieckim. W Warszawie uczęszczał do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Był uczniem malarza Czesława Wasilewskiego, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na jego malarstwo. Konie i nastrojowe pejzaże stały się dominantą w jego twórczości a przyjaźń i współpraca z Wasilewskim trwała aż do śmierci tego ostatniego, to jest do 1946 roku. W okresie międzywojennym brał udział w życiu artystycznym poprzez wystawianie obrazów w warszawskich galeriach oraz wystawach malarstwa polskiego organizowanych przez ciotkę Emilię Wołowską na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej.

Cena wywoławcza 2500

Estymacja 3000 – 4000

Aukcja 194, 25.07.2020