038. JEZUS NAZAREŃSKI WYKUPIONY, Południowo-wschodnia Polska, XVIII w.

4,800.00

Olej, płótno dublowane; 35 x 24 cm

Pochodzenie: zakupiony w Przedsiębiorstwie Państwowym Desa Warszawa w 1979 r.

Oryginalna hiszpańska figura Jezusa Nazareńskiego Wykupionego pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Znajdowała się w należącym wówczas do Hiszpanii mieście Mamora na marokańskim wybrzeżu. W 1681 r. miasto zdobyli muzułmanie. Figurę wykupił zakon Trynitarzy (stąd je nazwa) i sprowadził ją do Madrytu. Ozdobiono ją szkaplerzem trynitarskim. Kult figury rozpowszechnił się po krajach katolickich. Stawiano jej kopie w kościołach Trynitarzy. M.in. w kościele Św. Trójcy w Beresteczku, który został uwidoczniony w lewym dolnym rogu oferowanego obrazu.

Cena wywoławcza 1500

Estymacja 2000 – 2200

Aukcja 189, 08.02.2020