ROBERT ZÜND – przypisywany

3,450.00

NA BRZEGU ALPEJSKIEGO JEZIORA

olej, płótno; 18,5 x 24,5 cm

Sygnowany l.d.: Robert Zünd

ROBERT ZÜND

Malarz szwajcarski. Uczył się rysunku i malarstwa w pracowni Jakoba Schweglera. W 1848 r. przeprowadził się do Genewy w 1848 r., gdzie najpierw uczył go François Diday, później jego uczeń Alexandre Calame. W 1852 r. udał się do Paryża, gdzie studiował w Luwrze dzieła holenderskich i francuskich mistrzów XVII wieku. W 1863 r. osiadł w Lucernie, którą rzadko opuszczał. Koncepcja sztuki Zünda charakteryzuje się szczególną bliskością natury i jej niezwykle naturalistycznym, szczegółowym stylem malarskim. Jego motywami były głównie sielankowe krajobrazy wokół Lucerny. W swoich obrazach unikał przedstawiania nowoczesnych elementów takich ja współczesna architektura czy kolej. W jego malarstwie pejzażowym poszczególne elementy układają się zgodnie z zasadami klasycznej teorii kompozycji.