Stiepan Fiodorowicz ALEKSANDROWSKI

9,775.00

DWAJ MĘŻCZYŹNI NA PRZYSTANI, 1900

Akwarela, gwasz, papier; 27 x 30,3 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p.d.: C.Aлександрobскiй | 1900

1842 Ryga – 1906 Petersburg

Akwarelista rosyjski. Uczył się w ryskim gimnazjum klasycznym. Studiował w Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1861 otrzymał mały srebrny medal za autoportret. Brał udział w akademickich wystawach, a za swoje prace otrzymał tytuły niekłassnyj (1861) i kłassnyj malarz 2-giego stopnia (1868), 1-szego stopnia (1869) oraz akademika (1874). W roku 1874 został honorowym wolnym członkiem Akademii. Jeden z założycieli Towarzystwa rosyjskich akwarelistów, na którego wystawach prezentował swoje prace. Uprawiał przede wszystkim portret akwarelowy (rzadziej olejny). Malował także sceny rodzajowe przedstawiające typy ludowe oraz mniejszości etniczne i narodowe. Spośród jego obrazów olejnych należy wymienić portrety cara Aleksandra III i jego małżonki Marii Fiodorowny oraz poety Fiodora Tiutczewa. Kolekcję jego prac miał car Aleksander III. Wśród zamawiających byli członkowie rodziny carskiej – wielcy książęta Piotr Nikołajewicz i Kiriłł Władimirowicz.