GŁOWA PASA KONTUSZOWEGO, Lyon lub Kraków, 2 poł. XVIII w.

2,950.00

Tkanina, haft, jedwab, złota i srebrna nić, broszowanie, dwustronny, 28 x 16,7 cm

Sygnowana: F/S

Stan: rozcięta

Wykonawca pasów kontuszowych sygnowanych FS nie został definitywnie ustalony. Tadeusz Mańkowski przypisał je Franciszkowi Selimandowi z czasów jego działalności w Korcu. Maria Taszycka uznała je jednak za pochodzące z Lyonu z manufaktury Guyota, Germaina. Jadwiga Chruszczyńska część pasów sygnowanych FS uznała za prawdopodobny wyrób nieznanej manufaktury krakowskiej pracującej na zlecenie Jakuba Paschalisa Jakubowicza

Lit:

T.Mańkowski, Pasy polskie, Kraków 1938

M.Taszycka, pasy kontuszowe, Kraków, 1990

J. Chruszczyńska, pasy kontuszowe z polskich manufaktur, Warszawa, 1995

J. Sławińska, Paschalis (Arutin) Jakubowicz, Lehahayer nr, 4 (2017)