PORTRET JANA DEMBOWSKIEGO, ok. 1780

32,200.00

MALARZ POLSKI

Olej, płótno 49,5 x 40,5 cm

Na odwrocie dwie nalepki papierowe: 1. drukowana krakowskiego składu przyborów malarskich; własnościowa, wypełniona piórem: 80

Jan Dembowski (1729 – 1809). W latach 1735-75 starosta będziński, od 1765 r. szambelan króla Stanisława Augusta.. Po śmierci żony przyjął święcenia kapłańskie i w 1775 r. został mianowany biskupem koadiutorem w Kamieńcu Podolskim Był członkiem konfederacji Sejmu Czteroletniego. W 1779 r. został kawalerem Orderu Świętego Stanisława.

Na portrecie ma na piersi gwiazdę Orderu Świętego Stanisława. Ręką wskazuje na kościół parafialny w Będzinie, który wspierał. W dali z lewej widnieje zamek w Będzinie.