125. Stanisław BAGIEŃSKI

16,000.00

OŚWIADCZYNY, 1936
Przedstawiony żołnierz jest w mundurze kaprala szwadronu przybocznego naczelnego wodza.

Olej, płótno; 70 x 55 cm

Sygnowany l.d.: S. Bagieński / 36

Na odwrocie nalepka wystawowa z 2 października 1936 r. z opisem pracy.

Cena wywoławcza 11000

Estymacja 14000 – 15000

 174 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

28 lipiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Stanisław BAGIEŃSKI

1876 Warszawa – 1948 Warszawa

Malarz i ilustrator urodzony w Warszawie. Pierwsze nauki pobierał u ojca malarza – Feliksa Bagieńskiego, a następnie w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona. Dzięki stypendiom z Zachęty studiował w latach 1901-1903 w Monachium i Paryżu. Stale mieszkał w Warszawie, gdzie, począwszy od r. 1900, wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Należał do stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte. Od 1927 roku był profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1900 roku wystawiał regularnie w Zachęcie, salonie Rychlinga i u Krywulta. Malował sceny rodzajowe, widoki Warszawy, motywy tatrzańskie i morskie. Jednak trzon jego twórczości stanowiły sceny batalistyczne i kompozycje gloryfikujące żołnierza polskiego. Najczęściej sięgał po tematy z czasów napoleońskich, powstania listopadowego  i pierwszej wojny światowej. Oprócz malarstwa Bagieński prowadził także działalność ilustratorską, współpracując przez wiele lat z Tygodnikiem Ilustrowanym, Biesiadą literacką i Światem.