Leszek RÓZGA

1,445.00

GNIAZDKO, 1972
Akwaforta barwna, 32 x 25 cm (odcisk)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Gniazdko – akwaforta barwna LeszekRózga imp. 1972

Leszek RÓZGA

1924 Zgierz – 2014 Łódź

W latach 1940-1945 przebywał na robotach w Niemczech, gdzie po zakończeniu wojny pracował w teatrze amatorskim i uczył się prywatnie malarstwa (1945-1947). Studiował w PWSSP w Łodzi (1948-1951) i na Wydziale Grafiki w Katowicach – filii ASP w Krakowie, gdzie obronił dyplom w 1954. W latach 1967-1994 był wykładowcą (od 1979 profesorem) w uczelni łódzkiej, gdzie stworzył szkołę metaforycznej, ekspresyjnej sztuki graficznej. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, zdobywając często nagrody. Początkowo zajmował się głównie malarstwem, rysunkiem i monotypią, tworząc nastrojowe widoki miejskie. Od 1960 skupił się na grafice warsztatowej (głównie w technikach metalowych). W latach 70. wprowadzał do swych kompozycji werystycznie odwzorowane rośliny i owoce, inskrypcje, cytaty ze sztuki klasycznej.