006. Jan RUBCZAK

3,500.00

PEJZAŻ GÓRSKI

Sygnowany p.d.: Jan Rubczak

 Akwarela, papier; 36,5 x 50,5 cm

Sygnowany p.d.: Jan Rubczak

Wystawiany, opisany, reprodukowany, Dom Aukcyjny Ostoya, Aukcja 12.03.2000, poz. 43

Cena wywoławcza 3500

Estymacja 4500 – 5000

Aukcja 214, 30.07.2022

Jan RUBCZAK

1884 Stanisławów – 1942 Auschwitz

Studiował w krakowskiej ASP w latach 1904-1911 pod kierunkiem F. Cynka i J. Pankiewicza, w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku oraz w Academie Colarossi w Paryżu, gdzie przebywał w latach 1915 – 1923. Od 1924 r. prowadził w Krakowie prywatną Wolną Szkołę Malarstwa. Członek TAP Sztuka, współzałożyciel Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Wystawiał w kraju, brał udział w paryskich Salonach, reprezentował polską sztukę na międzynarodowych wystawach. Malował pejzaże i dekoracyjne martwe natury w realistycznej manierze, często w jaskrawych barwach. Uprawiał także akwarelę i grafikę.