015. Antoni Stanisław PROCAJŁOWICZ

1,700.00

KWITNĄCE BEGONIE

Olej, tektura; 41 x 56 cm

Sygnowany l.d.: A.S.PROCAJŁOWICZ; p.g.: A.S.PROCAJŁOWICZ / II 19.

Cena wywoławcza 1500

Estymacja 3200 – 3500

Antoni Stanisław PROCAJŁOWICZ

1876 Rodatycze – 1949 Kraków

Malarz, grafik, rysownik, pedagog. W latach 1896-1901 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W latach późniejszych studia kontynuował we Florencji. Obracał się w kręgu artystów Młodej Polski. W 1899 r. objął kierownictwo artystyczne pisma Życie. Był członkiem Tow. Artystów Polskich Sztuka oraz Polska Sztuka Stosowana. Od 1908 wykładał malarstwo dekoracyjne w Państw. Szkole Przemysłowej w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Aktywnie działał na polu grafiki książkowej. Zajmował się także dekoracją wnętrz (malowidła ścienne, mozaiki) i projektował witraże. Malował nastrojowo-symboliczne pejzaże w stylu szkoły Jana Stanisławskiego, a także portrety.