Jerzy KOSSAK

26,985.00

PATROL KORPUSU OCHRONY POGRANICZA, 1930
Olej, tektura; 50 x 70 cm
Sygnowany l.d.: Jerzy Kossak 1930
Na odwrocie dwukrotnie pieczęć z faksymilem: Stwierdzam autentyczność tego obrazu Jerzy Kossak

Jerzy KOSSAK 1886 Kraków – 1955 Kraków syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków – od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.