Jan RUFF

2,750.00

PEJZAŻ, 1946-51

Olej, płótno; 40 x 49,5 cm
Sygnowany p. d.: Ruff
Na odwrocie na płótnie: JAN RUFF PEJZAŻ, na ramie: Jan Ruff | A. S. P. prac. prof. Sokołowskiego.

Obiekt dostępny w Galerii na Freta
Warszawa, Freta 25
Jan Ruff (r. 1920)  w latach 1946-1951 studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Sokołowskiego i Kokoszko. W roku 1958 podróżował do Holandii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym (mozaika, sgraffito) i tkaniną dekoracyjną. W 1957 roku był współzałożycielem i członkiem Spółdzielni Wzór. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. w warszawskiej Zachęcie. Ulubionymi tematami artysty są pejzaże i portrety. Prezentowana praca pochodzi z wczesnego etapu twórczości. Przedstawia budowane brązami i zieleniami pola, których horyzontalizm złamany jest pionowymi formami topoli. W centrum pochylona postać w jasnej chuście.