Fiodor Iwanowicz RERBERG

2,875.00

KOBIETA W CHUŚCIE, 1901
Czarna i biała kredka, papier; 47,5 x 30 cm
Sygnowany p.d.: H.P.1901
Na odwrocie nalepka moskiewskiej galerii Gosippropagandy z 1982 r. z opisem pracy

Fiodor Iwanowicz RERBERG
1865 Moskwa – 1938
Wybitny malarz malarz i grafik rosyjski. Autor książek na temat sztuki i technik malarskich.W 1881 roku, uczęszczał na prywatne lekcje u W.C. Rozanowa. W 1885-1892 studiował w Akademii Sztuk Pięknych architekturę a potem malarstwo m.in. u Czystiakowa i, Wereszczagina, brał tez lekcje u Riepina. Mieszkał w Moskwie. Dużo podróżował (Kaukaz, Krym, Wołga, Niemcy, Austria, Francja i Włochy). Od 1891 r. zajmował się nauczaniem, najpierw udzielając prywatnych lekcji, by w 1906 roku otworzyć prywatną szkołę, gdzie oprócz zajęć w rysunku i malarstwa, i wykładał historię sztuki. Nauczał tam do 1931 r. Jego uczniami byli m.in. K. Malewicz, A. Safronowa i W. Chodasewicz. Był członkiem Rady Artystycznej Państwowego Muzeum Historycznego. Malował pejzaże, portrety i obrazy rodzajowe. Wystawiał od 1889 r. w Rosji, USA, Włoszech. W 1910 r. miał w Moskwie wystawę indywidualną. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, m. in w Galerii Treciakowskiej, Państwowym Muzeum Rosyjskim, Muzeum Puszkina. W 1964 r. w Moskwie urządzono jego wystawę monograficzną.