Zenobiusz PODUSZKO

2,173.00

PEJZAŻ Z TOPOLAMI I SŁONECZNIKAMI
Olej, płótno na tekturze; 33 x 39,5 cm
Sygnowany p.d.: ZPoduszko

Zenobiusz PODUSZKO
1887-1963
Malarz-pejzażysta, scenograf (Teatr Miejski w Łodzi), pedagog. W latach 1906-11 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie (ukończył ją z medalem). Dzięki stypendium kontynuował studia w Petersburgu pod kierunkiem Jana Ciąglińskiego i Mikołaja Dubowskiego. Od 1921 roku mieszkał w Łodzi. Należał do Okręgu Łódzkiego ZZPAP, grupy malarskiej Start oraz grupy Zachęta (od 1957 roku). Brał udział w wystawach we Lwowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.