Zygmunt JÓZEFCZYK

16,100.00

KONNI DRUŻBOWIE W KRAKOWSKICH STROJACH, 1924
Olej, płótno 95 x 121 cm,
Sygnowany l.d.: Z. Józefczyk 24
Na odwrocie nalepka salonu dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego, Kraków św. Jana 3 z opisem pracy

Zygmunt JÓZEFCZYK 1881-1966 W latach 1909-1910 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Leona Wyczółkowskiego; studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1911-1914 wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1912-1914 jego prace (m.in. Bajka, Marzenie artysty, Zasmucona) były reprodukowane w czasopismach. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Krakowie. Od 1933 roku był członkiem ZZPAP. Wystawiał w Krakowie w Domu Artysty (1921), w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1926), w lokalu ZZPAP (1928, 1939). W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się dwa obrazy (oleje) przedstawiające Hucułki; w Muzeum Narodowym w Warszawie – Zaprzęg (1922, olej), oraz Sanie na polnej drodze (1931, olej).