PATERA, Schierholz, Plaue, XIX/XX w.

690.00

Porcelana malowana naszkliwnie, złocona; wys. 9,5 cm, szer. 22,5 cm
Sygnowana: trzy liście dębu w kartuszu pod koroną | stempel z napisem SCHIERHOLZ w banderoli wycisk w masie porcelanowej 730 | wycisk w masie porcelanowej I wycisk w masie porcelanowej 29
Stan zachowania: przetarcia złoceń po zewnętrznej stronie koszyka, nóżki wtórnie pomalowane złotą farbą, jedna nóżka naprawiana
Okrągła patera w kształcie koszyka na trzech nóżkach. W lustrze dekoracja malowana – wiązanka kwiatów w kolorach: zielony, różowy, czerwony, żółty, fioletowy. Z zewnątrz złocona. Fabrykę, będącą jedną z najlepszych wytwórni porcelany w Turyngii, założyli na przełomie 1816 i 1817 roku Johann Carl Rudolf, Gottlob Ferdinand Henäcker oraz Christian Gottfried Schierholz. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych wytwarzano wazony, lichtarze, figur-ki, patery i talerze dekoracyjne zdobione motywami teatralnymi, zaś w latach siedemdziesiątych militar-nymi. Wzory rokokowe z upodobaniem stosował zatrudniony w roku 1880 Edmund Haase. Pod koniec XIX w. wykonywano w Plaue nawet takie formy jak: blaty stołów, opra-wy luster, ozdoby okienne, ekrany i abażury wykonane w technice lito-fanii. Do roku 1945 firma była wła-snością rodziny Schierholz. W 1972 wznowiła działalność jako państwo-wy zakład VEB Porzellanmanufaktur Plaue. Dzisiaj produkuje się przede wszystkim rozmaite kosztowne naczynia i figury według dawnych wzorów.

SKU: 361113 Kategorie: ,