357. Antoni UNIECHOWSKI

2,300.00

PAŁAC W WILANOWIE

Tusz, piórko, papier; 19,2 x 30 cm (w świetle p-p)

Sygnowany ołówkiem d.: Warszawa – Wilanów; Pałac Jana III Sobieskiego (barok XVII w.) AU

Oprawiony

Cena wywoławcza 2300

Estymacja 3500 – 4000

Aukcja 227, 18.11.2023

Antoni UNIECHOWSKI

1903 Wilno – 1976 Warszawa

Znakomity rysownik i malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1924-29 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył głównie ilustracje książkowe, odznaczające się lekką kreską rysunki piórkiem i tuszem, lawowane gwaszem lub temperą. W latach 1945-56 związany był z tygodnikiem Przekrój. Zdobył wielką popularność widokami starej Warszawy i ilustracjami z życia jej mieszkańców oraz frywolnymi scenkami tworzonymi lekką kreską, pełnych humoru i fantazji. Ilustrował klasykę polskiej i obcej literatury. Zajmował się także scenografią teatralną, telewizyjną i filmową, projektował plakaty.