Henryk UZIEMBŁO

2,000.00

MŁODA GÓRALKA

Akwarela na podrysowaniu kredką, papier; 47,5 x 34,5 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: HENRYK UZIEMBŁO

Henryk UZIEMBŁO

1879 Krze – 1949 Kraków

Rozpoczętą w Szkole Przemysłowej w Krakowie naukę, kontynuował pod kierunkiem Kargera w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza. Projektował wnętrza, polichromie i witraże. Ponadto uprawiał grafikę i działał jako plakacista, jednakże przede wszystkim zasłynął jako wybitny pejzażysta. Szybko osiągnięte dobre rezultaty w sztuce zarówno dekoracyjnej jak i malarstwie, potwierdzone zostały pozytywną krytyką artystyczną. Malarstwo jego, które regularnie prezentował w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, odznaczało się żywym poczuciem sumienności rysunku i subtelności barwy. Siłę pejzażu, który zajmował bardzo wybitne miejsce w twórczości malarza, stanowiły motywy o dyskretnych kolorach, czasem przyciemnione, o umiejętnie wydobytej atmosferze. Uziembło posiadał zdolność chwytania nastroju, wytwarzanego zestawieniem barw w naturze, czystością powietrza, czy też siłą i intensywnością światła słonecznego.

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 2500 – 2800

Aukcja 189 08.02.2020