Wlastimil HOFMAN

37,077.44

DOKĄD? – AUTOPORTRET, 1909

Olej, płótno; 40,5 x 33 cm

Sygnowany l.d.: V. Hofmann / 1909

Na odwrocie nalepka papierowa z napisem piórem: Valstimil Hofmann / Dokąd? / 1909 r.; na krośnie ołówkiem: restaurowany własnoręcznie przez Prof. Wlastimila Hofmana w roku 1965.

Młodopolski, symboliczny autoportret, bliski twórczości nauczyciela artysty – Jacka Malczewskiego. Widziany w popiersiu, zwrócony głową w kierunku widza malarz z pytającym wyrazem twarzy ma za sobą rozległy pejzaż z kapliczka z prawej i odwróconą tyłem, idącą, nagą postać ze skrzydłami i kwitnąca w ręku uskrzydlona naga postacią z kwitnącą gałązką w ręku. Całość wyraża egzystencjalne pytanie tytułu obrazu.

Obraz powstał w 1909 r. i był odnowiony przez samego autora w roku 1965.