019. Charles Joshua CHAPLIN

4,000.00

ROZMARZONA

Olej, deska; 60 x 46 cm (owal)

Sygnowany l.d.: Ch. Chaplin

Charles Joshua CHAPLIN

1825 Les Andelys – 1891 Paryż

Francuski malarz i grafik, reprezentant akademizmu. Początkowo malował pejzaże, później zainteresował się portretem. Jego prace były inspirowane twórczością malarzy rokokowych Jeana Chardina i Jean-Etienne’a Liotarda. . Studiował w École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu pod kierunkiem Michela martina Drollinga. Sławę przyniosły mu, nasycone erotyzmem przedstawienia młodych, pięknych kobiet, utrzymane w ciepłych, pastelowych kolorach. Był jednym z najpopularniejszych malarzy Drugiego Cesarstwa. Cesarzowa Eugenia zamówiła u niego kilka obrazów na wyposażenie Pałacu Elizejskiego, Opery Garnier i Pałacu Tuilerie. Prowadził samodzielną pracownię, w której nauczał wyłącznie kobiety, jego uczennicami były m.in. Marie Helene Aarestrup, Louise Abbema i Mary Cassatt. Był Oficerem Legii Honorowej.

Cena wywoławcza 4000

Estymacja 7000 – 8000

Aukcja 188, 14.12.2019