Zygmunt Józef (Sigmund, Sigmond) MENKES

MŁODA GRECZYNKA, około 1960

Olej, płótno, 76,4 x 63,5 cm
Sygnowany p.d.: Menkes
Na odwrociu: nalepka HIRSHHORN MUSEUM and Sculpture Garden Smithsonian Institution [ … ] Greek Girl [ … ] 76,5 x 63,6 [ … ] Museum No:1966.3542 Na krośnie: nr kolekcji 66. 3542; karteczka “Menkes 652”; ślady pieczątek “30 [ … ] TREATED”, ,,30 ANCO, INC TREATED;napis “JH 652”

Za opinią prof. Jerzego Malinowskiego
W latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych Zygmunt Menkes często podejmował motywy portretu. Były to nie tyle konwencjonalne wizerunki, w których celem było by oddanie rysów i charakterystyki psychicznej postaci, lecz studia, wykorzystujące modela jako pretekst dla poszukiwań formalnych. Młoda Greczynka to obraz charakterystyczny dla pó¼nego okresu twórczości Menkesa. Figura ludzka malowana jest syntetycznie i płasko. Kształty określane są wyrazistym konturem; często niezależnie od konturów pojawiają się czarne linie, które dodatkowo nasycają obraz ekspresją. Twarz określana kilkoma ruchami pędzla staje się maską czy raczej znakiem. Czerwony koloryt postaci świadczy, że obraz powstał około 1960 roku. Można wskazać wiele analogii w sposobie ujmowania figuralnego motywu i kolorystyki np. z Aktem leżącym (repr. w albumie Sigmund Menkes, New York 1993, poz. 72). Obydwa obrazy z daru Josepha Hirshhorna, twórcy kolekcji Hirshhorn Museum, trafiły w 1966 roku do Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Stąd obraz Młoda Greczynka został przekazany na rynek antykwaryczny. Stwierdzam, że według mego rozeznania Młoda Greczynka jest oryginalnym dziełem Zygmunta Menkesa.