Leon WYCZÓŁKOWSKI

PORTRET JULIANA DOBRZAŃSKIEGO W WIEKU DZIECIĘCYM, 1879/80

Olej, płótno, 45,5 x 31,5 cm (stojący owal)
Sygnowany czarnym olejem: Leon Wyczółkowski

Leon Wyczółkowski rozpoczął edukację artystyczną od studiów w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem A. Kamińskiego i W. Gersona (1869 – 74). Następnie udał się do Monachium, gdzie kontynuował naukę w tamtejszej Akademii w pracowni A. Wagnera (1875 – 77). W 1877 r. powrócił do kraju i kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki. Po studiach odbył wiele podróży artystycznych. Odwiedził Francję, Włochy, Hiszpanię, Holandię i Anglię. W kraju najchętniej podejmował wyprawy na Ukrainę i Podole. Posługując się pastelami lub techniką olejną malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe. Uprawiał także grafikę. Wyczółkowski prowadził zajęcia w prywatnej szkole malarstwa w Warszawie, a przede wszystkim w krakowskiej Szkole – a od 1900 r. Akademii Sztuk Pięknych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka.