Alfred WIERUSZ-KOWALSKI

SŁONECZNY ZIMOWY DZIEŃ

Olej, deska;
20,5 x 27 cm
Sygnowany p.d.: A. Wierusz-Kowalski
Na odwrocie napis czarną kredką: 30

Na ramie nalepka: M. Albrecht | Hoflieferant | München | Henstrasse 22
Alfred Wierusz-Kowalski naukę malarstwa rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej u R. Hadziewicza, A. Kamińskiego i W. Gersona. Studia kontynuował w Akademii drezdeńskiej (1871-72). W 1872 roku przebywał i pracował w Pradze, w 1873 uczył się w Akademii monachijskiej u A. Wagnera, a następnie w pracowni J. Brandta. Po ukończeniu studiów (1876) pozostał w Monachium, skąd często wyjeżdżał do kraju; od 1905 najczęściej do swego majątku Mikorzyn koło Konina. W roku 1903 odbył podróż artystyczną po północnej Afryce. W 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Malował cieszące się wielką popularnością sceny rodzajowe, liczne sanny, polowania, wilki napadające zaprzęgi oraz pejzaże. Po podróży do Afryki pojawiła się w jego obrazach tematyka orientalna.