Jacek MALCZEWSKI

PORTRET MĘŻCZYZNY NA TLE PEJZAŻU, 1906 r.

Olej, deska; 58 x 47 cm
Sygn. p.g.: JMalczewski -1906
Na odwrocie fragment nalepki z odręcznym napisem: “Po mojej śmierci …….| Córka (?) Julii Potockey | 1919. 20/11

Portret starszego mężczyzny w narzuconym na ramiona płaszczu, przedstawionego na tle rozległego pejzażu dobrze obrazuje sposób portretowania Jacka Malczewskiego, który “ukazuje nam postacie zasłuchane, zapatrzone w siebie, pod brzemieniem przeznaczeń znieruchomiałe, bierne. (…) Ten tajemniczy brak ekspresji u ludzi przedstawionych z brutalną zmysłowością potęguje jeszcze to co ich otacza i co jak gdyby mówi za nich

(…) Nigdy nie sposób w pełni ustalić systemu relacji wzajemnych zachodzących między dwiema rzeczywistościami. Zawsze dwiema, bo podział jest tutaj konsekwentnie dychotomiczny: człowiek a pejzaż, człowiek a przedmiot, człowiek a postać ludzka reprezentująca jakiś inny wymiar, inny świat (…) [Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914, oprac. E. Charazińska, Ł. Kossowski, Warszawa 1997, s.17, 18]