Jacek MALCZEWSKI

STUDIUM MŁODEJ KOBIETY

Olej, tektura; 31 x 23 cm
Sygnowany p.d.: J Malczewski
Na odwrocie certyfikat Leszka Ludwikowskiego z 2.11.1970: “w ocenianym studium portretowym widoczne są analogie i podobieństwa rysów modelki do portretu córki artysty wykonanego w roku 1900”. Ekspertyza Jerzego Sienkiewicza z 23.11.1973

Najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77). Stale mieszkał i pracował w Krakowie. W latach 1896-1922 był profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych. Wiele podróżował – wziął udział w ekspedycji archeologicznej K. Lanckorońskiego do Azji Mniejszej (1884-85), wyjeżdżał do Monachium, kilkakrotnie do Włoch i do Wiednia. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od realistycznych obrazów przedstawiających popowstaniowe losy Polaków na Syberii po fantastyczno-baśniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione z wątkami patriotycznymi.