Malarz wenecki

14,400.00

DOŻA WENECJI NICOLO TRON, XVIII w.

Olej, płótno dublowane; 59 x 45 cm
Napis u góry: NICOLAVS. TRO. VE. DUX

Mikołaj Tron, Niccolò Tron lub Nicolò Tron (1399- 1473) doża od 1471. Wywodził się z patrycjuszowskiego rodu weneckiego. Po krótkiej karierze kupca, piastował różne stanowiska publiczne w rządzie Wenecji. Był consigliere do spraw morskich i ambasadorem Wenecji przy papieżu Piusie II. Był żonaty z Aliodeą Morosini. W wyborach dożów w 1471 r. zwyciężył ze swoimi późniejszymi następcami, Pietrem Mocenigo i Andreą Vendraminem. Za jego panowania Wenecja umocniła swoją kontrolę nad Cyprem i ograniczyła częste spory z Turkami, zawierając sojusz z turkmeńskim Ussanem Hassanem Begiem. Jego umiejętna polityka pozwoliła Wenecji cieszyć się okresem wolności. Jednak jego polityka rozbudowy armii gwałtownie zwiększyła dług publiczny Wenecji.
Zreformował system monetarny Wenecji. Wprowadził nową monetę zwaną Lira, która na rewersie przedstawiała profil doży.