Feliks SZEWCZYK1863 – 1932

1,200.00

FURMANKA, 1898

Akwarela, papier; 24 x 32,5 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: FSzewczyk
Na odwrocie: Własność Janusza Marianowicza (1950-69), poprzednio Jadwigi Hyżyckiej od 1898 r.

Feliks SZEWCZYK
1863 – 1932
Był przede wszystkim malarzem koni, a także rysownikiem, ilustratorem książek dla młodzieży. Ilustrował poemat „Rapsod rycerski” F. Jasieńczyka. Od 1888 roku wystawiał w warszawskiej Zachęcie, między innymi obrazy bliskie tematyce prezentowanego: „Jazda kawalerska”, „Przed karczmą”. Obraz „Ułani” odznacza się dużą swobodą techniki malarskiej i żywą, pogodną kolorystyką.