Józef MULARCZYK

1,507.51

POSIŁEK W KOLIBIE

Olej, płótno; 74 x 92 cm
Sygnowany p.d.: J Mularczyk / J Mularczyk 19(…)
Na odwrocie szkic cwałującej kawalerii

Józef MULARCZYK

1916 Witkowice – 2009 Bochnia

Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowniach Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Jeszcze w czasach gimnazjalnych wraz z ze szkolnym kolega Tadeuszem Kantorem wykonywał dekoracje teatralne. Pierwsze swoje prace poświęcił pejzażom rejonów Huculszczyzny. W czasie studiów związał się z grupą twórczą Bractwo Zielonej Szpilki, wraz z którą brał udział w licznych wystawach zbiorowych.
Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Lęborku, gdzie pracował jako animator życia kulturalnego. W 1955 roku zamieszkał w Zakopanem, gdzie przez wiele lat był nauczycielem w Państwowym Technikum Sztuk Plastycznych oraz Liceum Ogólnokształcącym. Związał się z ówczesnym tamtejszym środowiskiem. Tatrzańskim krajobrazom poświęcił swój talent malarski. W roku 1974 przeniósł się do Bochni. Tutaj do swoich obrazów upodobał sobie widoki na Puszczę Niepołomnicką, dolinę nadwiślańską i Pogórze.