Juliusz KĘDZIORA

753.48

KOMNATA WAWELSKA, 1946

Olej, sklejka; 55 x 79,5 cm
Sygnowany p.d.: Juliusz Kędziora / 1946

Juliusz KĘDZIORA

1908 Kraków – 1988 Sidzina

Pisarz i malarz. Ukończył wydział budownictwa w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malarstwo studiował w Prywatnej Szkole Rysunku i Malarstwa Alfreda Terleckiego w Krakowie. W 1932 powstały pierwsze pejzaże i portrety. Zaczął je wystawiać: w krakowskiej „Zachęcie” i Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Zaczął pisać i wziął udział w konkursie krakowskiego IKAC-a zdobywając w roku 1936 pierwszą nagrodę za powieść chłopską „Marcynę”. Po wojnie w twórczości literackiej Kędziory pojawia się obok tematyki chłopskiej i historycznej nurt biblijny.