I. BERGER

7,200.00

MARTWA NATURA, 1884

Olej, płótno; 46 x 60 cm

Sygnowany cyrylicą p.d.: И. Бергeръ | 1884.

Autorem tego obrazu może być Iwan Aleksandrowicz Berger (1866-1916), który pracował (podobnie jak jego brat Borys) jako zarządca u Lwa Tołstoja w Jasnej Polanie. Jego ojciec Aleksander Daniłowicz Berger był muzykiem i malarzem, nauczycielem w gimnazjum, a starszy brat Michaił – architektem w Riazaniu, więc Iwan też mógł malować. Matka Bergera z domu Rajewska, była szlachcianką – jej ojciec był kuzynem słynnego generała Mikołaja Rajewskiego (i przyjacielem Lwa Tołstoja). Bergerowie mieszkali w dawnym majątku Bibikowów Michajłowskoje pod Zwienigorodem, który Aleksandra Rajewska otrzymała w posagu od matki. Cała rodzina Bergerów oraz ich krewni są często wymieniani w korespondencji pisarza i jego rodziny.