247A. ZEGAR KAFLOWY, Polska, Warszawa, Johann Gottfried Kriedel, ok. 1750

25,000.00

Obudowa brąz, resztki złocenia, srebrzenia, szkło; 7 x 8 x 8 cm; sześciokątna na 6 nóżkach, boki z przeszklonymi otworami (trzy fazowane pierwotne, trzy współczesne); w podstawie zamocowana czasza dzwonka, podstawa otwierana na zawiasie; srebrna tarcza tarcza i żelazne wskazówki rekonstruowane;

Mechanizm sześciokątny, złocony; napęd przez bęben wyrównawczy i łańcuszek Galla; wychwyt wrzecionowy; grawerowany, dekoracyjny kok balansu – pyski delfinów i wici roślinne; złocony, grawerowany bęben sprężyny; grzebieniowy mechanizm bicia godzin; młotek w kształcie ryby

Na płycie mechanizmu grawerowana sygnatura zegarmistrza: J. G. Kriedel / a Varsovie

Wtórne pudełko

Johann Gottfried Kriedel był czynny w Budziszynie w latach 1730-40 (lub 50). Niekreślony czas działał w Warszawie

Zegar posiada ekspertyzę

Cena wywoławcza 25000

Estymacja 40000 – 45000