5,280.00 zł
wg Davida Teniersa mł.
Olej, płótno dublowane; 65 x 81 cm
Alchemik był jednym z ulubionych tematów malarstwa rodzajowego XVII w. Dawał możliwość pokazania wnętrza licznymi tajemniczymi przedmiotami. Postać samego alchemika jest zwykle (jak tutaj) starym, uczonym głupcem, zagubionym w książkach i daremnych (choć bez wątpienia drogich) eksperymentach jak próby uzyskania kamienia filozoficznego czy transmutacji ołowiu w złoto. Teniers kilkakrotnie wracał do tego tematu, przedstawiając alchemika studiujące księgi lub wykonującego doświadczenia.