001. Jerzy KOSSAK

12,000.00

FLIRTUJĄCY UŁAN NAD RZEKĄ, 1950

Olej, tektura; 49,5 x 37,5 cm

Sygnowany l.d.: Jerzy Kossak 1950

Na odwrocie stempel składu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie

stan: do konserwacji

Jerzy KOSSAK

1886 Kraków – 1955 Kraków

Syn Wojciecha, wnuk Juliusza Kossaków – od wczesnego dzieciństwa malował pod kierunkiem ojca i dziadka. Kontynuator i naśladowca ich sztuki tworzył sceny batalistyczne, historyczne i rodzajowe z wszechobecnym motywem konia. Malował obrazy z powstania listopadowego, wojen napoleońskich oraz wiele scen z wojny 1920 roku. Najbardziej znaną jego kompozycją tego rodzaju był Cud nad Wisłą. Malował też liczne Pogonie i Pościgi ułanów za kozakami, Napady wilków, Polowania i Wesela. Tematyka tych prac sprawia, że stale cieszą się zainteresowaniem zbieraczy i publiczności, zawsze tłumnie odwiedzającej wystawy malarstwa Kossaków.

Cena wywoławcza 12000

Estymacja 15000 – 18000

Aukcja 214, 30.07.2022