Antoni GAWIŃSKI

4,396.91

PEJZAŻ Z KLUCZY, 1911

Akwarela, papier naklejony na tekturę; 100 – 68,5 cm

Sygnowany p.d.: AG R 1911 .

Stan: uszkodzenia papieru

Antoni GAWIŃSKI

1876 Warszawa – 1954 Laskowo-Głuchy

Studiował u Wojciecha Gersona w Szkole Rysunkowej w Warszawie. W latach 1896-1900 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza. W roku 1899 uzupełniał wykształcenie w prywatnej szkole malarstwa Stanisława Grocholskiego w Monachium. Po ukończeniu studiów przebywał w latach 1903-04 we Włoszech. Po powrocie z Włoch zamieszkał w roku 1904 w Warszawie. Oprócz malarstwa zajmował się ilustracją książek i czasopism. W roku 1910 poślubił Irenę z Jeziorańskich. Napisał dwie powieści: Sen życia (1906) i Stella (1910), napisał też i zilustrował kilka książek dla dzieci. Po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku został wysiedlony do Kamieńska, w roku 1945 osiadł we wsi Głuchy w dworku Cypriana Kamila Norwida należącym do rodziny Jeziorańskich.